Olga Kozierowska: człowiek wyłączony usycha
Olga Kozierowska: człowiek wyłączony usychaKobieta powinna być tam, gdzie chce, żeby była – mówi Olga Kozierowska, prezeska fundacji Sukces Pisany Szminką. W ostatnich miesiącach wiele mówimy o kobiecej niezależności, o społecznych zmianach, o kulturze patriarchatu. W kolejnym odcinku z cyklu Perlage Stories toczy się rozmowa o tym, dokąd zmierzamy, co się zmienia, a co, tak naprawdę, pozostaje cały czas takie samo.
Czytam dużo o patriarchacie i matriarchacie. I wiem, że panowie nie lubią słowa „patriarchat”, bo kojarzy im się z krzyczącymi feministkami, które chcą po prostu im coś zabrać. A to w ogóle nie o to chodzi. Patriarchat jest systemem politycznyo-kulturowym, który po prostu nadal funkcjonuje w naszym kraju i jest zły zarówno i dla kobiet, jak i dla mężczyzn [Zobacz cykl debat WIEDZA NIE MA PŁCI] – podkreśla Kozierowska, która od lat walczy o równość i prawa kobiet w przestrzeni publicznej.
Temat jest gorący i niestety, łączy pokolenia. Pokolenia kobiet, które muszą wydzierać swoją pozycję i stale udowadniać wartość. Wystarczy jeden, fałszywy ruch, by musieć budować wszystko od nowa. Obecnie państwowe media już bez owijania w bawełnę pokazują kobietom, gdzie ich miejsce: w kuchni i przy dzieciach.
Można znaleźć wiele przyczyn takiego stanu rzeczy, ale chyba najbardziej uderza brak poczucia własnej wartości.
Więc naprawdę błogosławić rodziców, a szczególnie matki, które nie porównują swoich córek z innymi, nie motywują je w sposób negatywny, tylko wierzą w nie i utwierdzają w przekonaniu, że ona może wszystko. Że może to, co sobie wymyśli i że jest pełnowartościowa i wystarczająca.
Oczywiście problem niskiego poczucia wartości dotyka tak samo kobiety, jak i mężczyzn. Uderza w całe społeczeństwo, kształtując nasze wykrzywione wzorce, gdzie ludzie nie są równi.
Działanie na rzecz równości, to nie jest działanie na rzecz kobiet i to trzeba sobie jasno powiedzieć. Bo tych obszarów jest po prostu dużo. Tu chodzi o to, żeby nikt nie poczuł się wyłączony. Bo człowiek wyłączony usycha, umiera. W takim już daleko idącym poczuciu.
Bardzo ważna i mocna rozmowa. Dialog, który staje się przyczynkiem do dyskusji, którą warto kontynuować.
Premiera video odbędzie się w niedzielę, 21 marca 2021, o godzinie 20.00 na IGTV marki Perlage Water [ZAPISZ SIĘ]. To kanał zamknięty, dlatego żeby zobaczyć rozmowę, poproście o dostęp. Nie będzie z tym problemów.
Odcinek podcastu w formie audio będzie dostępny na platformie Voice House [ZOBACZ].
To już dziesiąty odcinek w cyklu Perlage Stories. Pozostałe odcinki czekają na was na platformie Voice House:
- Zbigniew Hołdys: młodzi chcą zmiany [POSŁUCHAJ]
- Artur Rojek: muzyka to lekarstwo dla duszy [POSŁUCHAJ]
- Krystyna Janda: wrócimy do korzeni [POSŁUCHAJ]
- Andrzej Szpilman: muzyka pomogła ojcu przetrwać [POSŁUCHAJ]
- Małgorzata Domagalik: pociągają mnie historie [POSŁUCHAJ]
- Marcin Kydryński: nowa rzeczywistość, Nowy Świat [POSŁUCHAJ]
- Joanna Górska: rak nie wybiera [POSŁUCHAJ]
- Joanna Jędrzejczyk: ćpajmy życie! [POSŁUCHAJ]
- Tomasz Sekielski. Było warto [POSŁUCHAJ]
—
Perlage Stories to filmowy projekt premium agencji Kuźniar Media, realizowany we współpracy z marką Cisowianka Perlage. Profesjonalnie nagrane, długie rozmowy o ważnych społecznie sprawach. Swobodna atmosfera, ciekawi goście i, co najważniejsze, nieograniczony czas na rozmowę. Zapraszamy ludzi ze świata mediów, kultury i popkultury. Odkrywców, sportowców i naukowców.