Szymon Radzimierski: najmłodszy podróżnik
Szymon Radzimierski: najmłodszy podróżnikSzymon Radzimierski karierę w mediach rozpoczynał jako kilkulatek. W sieci można o nim przeczytać: podróżnik, aktor, bloger, łowca przygód, a nawet mówca motywacyjny. W tym wieku! Odwiedził kilkadziesiąt krajów, pisze książki, bierze udział w kampaniach. Kim jest dzisiaj? Jak patrzy na siebie z perspektywy czasu? W rozmowie z Jarosławem Kuźniarem będzie miał okazję powspominać, ale też opowiedzieć o tym, co jest dla niego ważne tu i teraz. Fajne nowe pokolenie.
Dziennikarze mówią o nim: najbardziej wygadany chłopak w Polsce. Nie oznacza to, że Szymon mówi, co mu ślina na język przyniesie. Podróże i rodzice nauczyli go, że mówienie, zwłaszcza publiczne, to odpowiedzialność.
(…) Rodzice (…) zawsze uczyli mnie, że jeśli patrzę na coś w ten sam sposób zbyt długo, może warto jest jednak zmienić perspektywę, żeby sprawdzić, czy na pewno mam rację, czy na pewno… Nie umiem tego do końca wytłumaczyć, ale wydaje mi się, że jeśli mamy pewne przekonania, warto jest je czasami weryfikować. Co jakiś czas patrzeć na nasze własne poglądy z innej perspektywy, po to, żeby po prostu widzieć świat w troszeczkę inny sposób.
Perspektywa czasu każe patrzeć na siebie z przeszłości na wiele sposobów. Nie brakuje zawstydzenia, ale jest też duma.
(…) mimo tego że dużo osób nie brało mnie na poważnie, byłem pewny siebie i zawsze wiedziałem, czego chcę. Pamiętam te filmiki, które nagrywałem, to chyba było na Borneo: Tutaj zobaczcie na tę fabrykę, która produkuje ogromne ilości dymu, przez nie tutaj te lasy są zanieczyszczone, umierają zwierzęta. Więc częściowo jestem zawstydzony, kiedy to oglądam, ale w bardzo dużej części jestem także dumny z siebie.
Czy to dojrzałość emocjonalna? Ta swoboda wypowiedzi, ale też mądrość? Rodzice Szymona wielokrotnie słyszeli, że on stanowi wzór. Wszyscy chcieliby, żeby ich dzieci były podobne.
Wydaje mi się, że byłem wychowany w takim duchu, że jeśli ja chcę coś powiedzieć, to mogę to powiedzieć. I nauczyłem się tego przede wszystkim od moich rodziców, ale nauczyłem się także tego, że mogę mieć swoje własne opinie dzięki podróżom.
Jednak cała ta wiedza i mądrość nie zwalnia z dojrzewania. Bunt przeciwko rodzicom jest potrzebny i wcale nie oznacza braku szacunku. A samo dojrzewanie odbywa się także w strefie digitalowej. Pokolenie Szymona mniej ze sobą rozmawia, więcej pisze. Jest lepiej przygotowane do bycia online, a nawet przed kamerą. Jednak bycie w sieci, korzystanie z zasobów Internetu, także wymaga odpowiedzialności.
W Internecie można znaleźć bardzo, bardzo dużo niewiarygodnych źródeł. Czasami w trakcie rozmów ktoś podaje jakiś argument, ja mam takie: No dobrze, ale jakie jest twoje źródło? I odpowiedź jest: Wygoogluj sobie. Prawda jest taka, że my znajdziemy dowody na to, że ziemia jest płaska w Internecie. Znajdziemy dowody na wszystko (…). Tylko, że część z nich po prostu nie będzie poprawnie wykonanych.
Cała rozmowa Jarosława Kuźniara i Szymona Rzadimierskiego to ciekawy dialog dwóch pokoleń. Dwóch facetów, którzy są na różnych etapach, ale łączy ich pasja, podejście do różnych spraw i miłość do podróży.
Premiera video odbędzie się w niedzielę, 2 maja 2021, o godzinie 20.00 na IGTV marki Perlage Water [ZAPISZ SIĘ]. To kanał zamknięty, dlatego żeby zobaczyć rozmowę, poproście o dostęp. Nie będzie z tym problemów.
Odcinek podcastu w formie audio będzie dostępny na platformie Voice House [ZOBACZ].
To już jedenasty odcinek w cyklu Perlage Stories. Pozostałe odcinki czekają na was na platformie Voice House:
- Bart Staszewski: homofobia vs akceptacja [POSŁUCHAJ]
- Olga Kozierowska: człowiek wyłączony usycha [POSŁUCHAJ]
- Zbigniew Hołdys: młodzi chcą zmiany [POSŁUCHAJ]
- Artur Rojek: muzyka to lekarstwo dla duszy [POSŁUCHAJ]
- Krystyna Janda: wrócimy do korzeni [POSŁUCHAJ]
- Andrzej Szpilman: muzyka pomogła ojcu przetrwać [POSŁUCHAJ]
- Małgorzata Domagalik: pociągają mnie historie [POSŁUCHAJ]
- Marcin Kydryński: nowa rzeczywistość, Nowy Świat [POSŁUCHAJ]
- Joanna Górska: rak nie wybiera [POSŁUCHAJ]
- Joanna Jędrzejczyk: ćpajmy życie! [POSŁUCHAJ]
- Tomasz Sekielski. Było warto [POSŁUCHAJ]
—
Perlage Stories to filmowy projekt premium agencji Kuźniar Media, realizowany we współpracy z marką Cisowianka Perlage. Profesjonalnie nagrane, długie rozmowy o ważnych społecznie sprawach. Swobodna atmosfera, ciekawi goście i, co najważniejsze, nieograniczony czas na rozmowę. Zapraszamy ludzi ze świata mediów, kultury i popkultury. Odkrywców, sportowców i naukowców.