Podróże służbowe Polaków | Raport
Podróże służbowe Polaków | RaportPodróże służbowe są stare, jak świat, a przynajmniej, jak biznes. Kiedyś kojarzyły się z obowiązkiem i koniecznością, dzisiaj coraz częściej łączymy służbowe wyprawy z chęcią poznawania świata i przyjemnością. Kto powiedział, że to się wyklucza?
Raport Hotailors dotyczący właśnie podróży służbowych daje ciekawe światło na sprawę. Jak się okazuje, aż 53% badanych pracowników (Polska) podróżuje służbowo po całym świecie, spędzając poza domem każdorazowo nawet sześć nocy. Prym wiodą oczywiście pracownicy działów handlowych, a najwięcej podróżuje branża administracji biurowej. Jeżeli chodzi o rezerwację hoteli, na miejscu pierwszym plasuje się Booking.com.
Podróżując służbowo po Polsce, najchętniej poruszamy się pociągami (55% badanych), a zaledwie 20% wybiera samolot. Docierając na miejsce, wybieramy najczęściej hotele czterogwiazdkowe. Jednak najciekawsze dla nas są motywacje do wyjazdów. Co sprawia, że wybieramy się służbowo w Polskę, do Europy, albo w świat?
Podróże służbowe – co sprawia, że są tak popularne
Najczęściej ruszamy, by uczestniczyć w konferencji lun w evencie. Lubimy się również szkolić oraz spotykać z kontrahentami. Jednak trend, nazywany bleisure, to nie tylko coraz popularniejsza forma podróżowania, ale nowe narzędzie, które czyni pracodawcę atrakcyjnym. Mowa oczywiście o łączeniu wyjazdów służbowych z przyjemnością. Obecnie największą przeszkodą ku temu jest konieczność pokrywania wszystkich kosztów z własnych środków i rozliczania się po powrocie. W dużych firmach, zatrudniających powyżej 150 osób, podróżnicy skarżą się właśnie na sposób rozliczania wyprawy – stres związany ze zwrotem środków na ich konto potrafi całkowicie przyćmić korzyści płynące z wyjazdu. Z takim problemem boryka się aż jedna piąta badanych.
Nie zmienia to faktu, że 60% osób badanych jest zadowolona ze sposobu rozliczania podróży służbowych. Jaki minus wskazują rzecz oczywistą – czyli papierologię.
Uwielbiamy podróże służbowe
Czy wobec tego Polacy chętnie podróżują służbowo? Tak! Zaledwie 13% badanych wskazuje, że nie lubi takiej formy spędzania czasu. Dla 25% badanych podróż służbowa oznacza również stres, który może wpływać na rytm pracy.
Korzyści z podróży służbowych
Bez względu na to, czy firma stosuje zasadę bleisure, czy ogranicza się wyłącznie do załatwiania służbowych spraw, badani wskazują, że wielką korzyścią wyjazdów jest spotykanie nowych ludzi, doświadczenia i doznania kulturowe. Nic dziwnego – podróż to nie zawsze wakacje, ale zawsze bezcenna lekcja i rozwijające doświadczenie.
Wnioski z raportu
Podróże służbowe to nie tylko modna praktyka, ale również trend, który ewoluuje i zaczyna się zmieniać. Już teraz łączenie służbowych wyjazdów z prywatną wyprawą stają się coraz popularniejsze. Chcemy zabrać ze sobą osobę towarzyszącą, a czasem całą rodziną.
Chętnie przedłużymy pobyt o kilka dni, by móc poznać bliżej dane miasto, a nawet kraj. I to ma sens, bo zadowolony pracownik to wydajniejszy i bardziej zmotywowany pracownik.
Jeżeli jesteście ciekawi wszystkich danych z raportu Hotailors, kliknijcie w poniższy baner.